Her Şey

Karavan ve Kamp ihtiyaçlarınız için size hemen hemen her şeyi temin etmeye çalışıyoruz , eksiğimiz mi var lütfen bize aşağıdaki linkten iletişime geçip sorularınızı ve ihtiyaçlarınızı paylaşın.

Bize Ulaşın

Karavan Malzemeleri Nelerdir?

Donanımlar ve aksesuarlar karavanlara değer katan güvenlik ve konfor yatırımlarıdır. Geniş bütçe seçenekleri ve marka tercihlerine cevap veren bu Kampguru koleksiyonu, kamp ve karavancıların en yoğun ihtiyaçları gözetilerek hazırlanmıştır.

 

Karavan malzemeleri şu sınıflara ayrılır:

 

Karavan Altyapı Donanımları

Bu ürünler karavanların temel işlevlerini geliştiren, üreticilerin tüm mühendislik hünerlerini ve üretim deneyimlerini sergiledikleri ana donanımlardır. Kullanım kolaylığı ve sürüş güvenliğine katkıları büyüktür. Karavan manevra sistemleri, destek ayakları, destek tekerleri, kaplinler, karavan stabilizatörleri ve yüksek performans karavan frenleri bu gruptadır. 

 

Karavan altyapı malzemeleri, klasik destek ayakları gibi temel ürünler olabileceği gibi, elektronik destek ayakları kadar gelişmiş teknolojilerin ürünü de olabilir. AL-KO gibi Avrupa ve Türkiye pazar lideri olan markalar karavan altyapı donanımlarının birincil üreticileriyken, Truma gibi önemli markaların da bu alana belli ürünlerle giriş yaptığı görülmektedir. 

 

Karavan İç Donanımları

Karavan iç mekân malzemeleri, mutfak, banyo-tuvalet, ortam ısıtma ve soğutma sistemleri ve mobilyalar gibi karavanda yaşam için kritik öneme sahip donanımları oluştururlar. Buzdolapları, soğutucular ve su ısıtıcılarda da bu gruptadır. 

 

Karavan iç donanımları, kısıtlı yer ve kaynaklar göz önünde bulundurularak maksimum işlevsellik ve verimlilik hesabıyla tasarlanırlar. 12 Volt'la çalışan buzdolapları, ortam ısıtırken ortaya çıkan fazla ısıyı kullanan su ısıtıcıları, gaz ve elektrik kaynaklarını kombinasyon hâlinde kullanan kombiler, kapağı kapatıldığında mutfak tezgâhı olarak kullanılabilen ocak ve lavabolar gibi ürünler örnek verilebilir.

 

Doğru ürünler tespit edildiğinde ve doğru şekilde kullanıldıklarında karavan yaşamında ev konforunu deneyimlemek son derece mümkündür. En önemli konulardan biri depolama alanlarının kısıtlı olmasından ötürü yiyecek vb. gibi hızlı tüketim malzemelerinin düzenli temininin iyi planlanmasıdır.

 

Truma ve Thetford bu gruptaki en önemli markalar arasındadır. Ocak ve eviye grubunda Can de tercih edilen markalardandır.

 

Karavan Dış Donanımları

Motokaravan ve campervan'ler için merdivenler, tenteler, bisiklet taşıyıcılar, çok işlevli karavan camları ve kapıları, heki havalandırmalar, mekân ve araç aydınlatmaları gibi karavan konfor ve işlevselliğini önemli ölçüde artıran ürünler bu gruptadır. 

Karavan dış donanımları karavanın kullanılabilirliğini en yüksek derecede etkilediğinden, bu gruba yapılan yatırımlar her zaman karşılığı verirler. Üst segment markalar arasında Thule bulunurken, Fiamma ve Berhimi gibi markalar da Türkiye'de çokça tercih edilmektedir.

 

Karavan Güvenliği

Karavanların sürüş veya park halindeki güvenliğini sağlayan ürünle bu grupta yer alır. AL-KO ATC (Otomatik Römork Kontrolü) gibi sistemler sürüş sırasında savrulmaları önlerken, tekerler ve kaplin kilitleri gibi cihazlar da karavanın izinsiz olarak hareket ettirilmesini engeller. Özel karavan kapısı kilitleri ve çelik kasalar da izinsiz girişlerin önüne geçer.

 

Özellikle sürüş güvenliği ürünleri hem can, hem de mal güvenliği açısından önem taşımaktadır. 

 

Karavan Elektronik ve Elektrik Sistemleri

Karavan elektrik-elektronik sistemleri, karavanlara elektrik enerjisi sağlamanın yanı sıra, karavandaki çeşitli sistemlerin elektronik olarak denetlenmesini ve kontrol edilmesini sağlayan birimlerden de oluşur. Örneğin atık su seviyesini veya akü doluluk oranını gösteren test panelleri, karavanın ısıtma ve buna benzer pek çok sisteminin uzaktan ve tek bir noktadan yönetimi sağlayan kontrol panelleri gibi.

 

En gelişkin düzenekler, karavanın neredeyse tüm elektrikli cihazlarının, akıllı telefonlar vasıtasıyla kontrol edilmesini sağlayan 'akıllı karavan sistemleri'dir. Bu tür sistemler firmalar tarafından kurulabilirken, ilgili karavan kullanıcısının benzer sistemleri kendi olanaklarıyla parça parça kurması da mümkündür. 

 

Karavan Güneş Sistemleri

Güneş panelleri ve güneş enerjisi tesisatı ürünleri bu grupta bulunur. Aküler, güneş panellerinden gelen elektriği kullanılabilir hâle getiren invertörler, akülerin zarar görmeden dolmasını düzenleyen şarj kontrol cihazları da bu gruptadır.

 

Güneş enerjisi sistemleri, karavan kullanıcısının kendi kurabileceği 'hazır kitler' halinde de satılmaktadır.

 

Kampguru'daki Karavan Malzemesi Markaları

AL-KO, Truma, Thetford, Thule, CBE, Fiamma, Can, DEFA, Berhimi, Remis, Indel B, Apex, Mean Well, Winterhoff ve daha pek çok marka sürekli genişleyen Kampguru koleksiyonundaki markalardan bazılarıdır.