Soru: Karavanda tuvalet kokar mı?
Cevap: Karavan tuvaleti rehberimiz :)

Tuvalet kimyasallarının özelliklerini ve kullanım şekillerinin anlatıldığı rehberimize hoş geldin.


🚽🌞 Her şeyden önce!

Karavan tuvaleti atık deposunu boşaltmak sanıldığından çok daha kolay ve temiz bir işlemdir. Doğru kimyasallar kullanıldığında atık mavi-yeşil renkte, temizlik malzemesi kokan bir sıvıya dönüşür. Hiçbir katı maddeyle uğraşmazsın! Ayrıca atık deposu tamamen mühürlü bir sistemdir; sızma veya akma söz konusu değildir.

Daha fazla bilgi için  Eyvah Kocam Karavan Aldı 'nın  şu videosunu  da izleyebilirsin.

Thetford Aqua Rinse Koku Baskılayıcı (satın al)
(Pembe Kimyasal)


Kullanım Sıklığı:  3 günde bir
Kullanım Miktarı
Normal:   1 su bardağı (200–250 ml)
Konsantre:   1 çay bardağı (80–100 ml)

Konsantre (750 ml) ve normal (1,5 l) şekilde bulunmaktadır. Thetford, karavan içi istiap haddini düşünerek konsantre ürünü tüketicinin tercihine sunmuştur.

Bu ürün iki yönlü kullanılabilmektedir. Karavanda kullandığın tuvaletinin ayrı bir sifon deposu (temiz su tankı) varsa, bu deponun içine konularak kullanılıyor. Tuvalet kullanımından sonra sifonu çektiğinde atık ile birleşir ve kimyasal etkileşim ile koku olmasını engeller.

Eğer karavanınızda kullandığınız tuvalet, suyunu direkt su deposundan alıyorsa  Thetford Aqua Rinse  tuvalet kullanımından sonra klozete dökülebildiği gibi, parçalayıcı kimyasal ile birlikte tuvaletin haznesine de konulup kullanılabiliyor. Bu tip kullanıma alternatif olarak, kolay kullanım için  Thetford Aqua Rinse Spray  de tüketicilere sunulmuştur.

Bu kimyasalın etkisi yaklaşık 3 gündür. Eğer 3 gün içinde tuvalet kasetin dolmadı ise kimyasalları yenilemeni öneririz. Bu ürünleri kullandığınızda tuvalet donanımından daha uzun süre faydalanmanı sağlar. Conta, yüzey materyali gibi kısımlara zarar vermez.

Thetford Aqua Kem Green / Blue Atık Parçalayıcı (satın al)
(Yeşil / Mavi Kimyasal)


Kullanım Sıklığı:  3 günde bir
Kullanım Miktarı
Normal:   1 su bardağı (200–250 ml)
Konsantre:  1 çay bardağı (80–100 ml)
Paket (Sachet):  1 paket

Karavan kullanıcıların tuvaletlerde en çok kullandığı üründür. Tuvalet kaseti dolduktan sonra, boşaltma işlemi yapılması gerekmektedir. Tuvaletteki atığın rahat boşaltılabilmesi, herhangi bir takılma, tıkanma olmaması için katı atıkları parçalayıp sıvılaştırmaya yarar. Kimi kullanıcı bu ürünü tek başına kullanmayı tercih ederken genellikle  Thetford Aqua Rinse  ile kullanılır. Yeşil olan  Thetford Aqua Kem Green  doğaya daha az zararlı olarak üretilmiştir. Mavi olanı ise daha yoğun kimyasal içermektedir.

Tuvalet kullanımından bir saat önce kadar  Thetford Aqua Kem konsantre  kullanıyorsanız 80–100 ml,  Thetford Aqua Kem normal  olanı kullanıyorsanız 200–250 ml kadar, tuvaletin atık tankına dökülür. Üzerine 1–1,5 litre kadar su dökülür. Etkileşimin etkili olabilmesi için önemlidir.

Thetford kimyasal ürünleri her ne kadar doğaya dost olarak üretilse de, tuvalet atıklarını doğaya boşaltmamamız en önemli ayrıntıdır. Kimi karavan kullanıcısı doğa içinde, hiçbir tesisin olmadığı özgür kamp alanlarında günlerce kalabiliyor. Bu durumda tuvalet atığını boşaltmaları gerektiğinde ki eğer yerleşim alanlarına ulaşılabilir bir noktada olmadığından bahsediyoruz. O zaman toprakta bir çukur kazıp, tuvalet atığını buraya döküp, üstünü bol miktarda toprak ile kapatmaktadırlar. Tercih edilmemeli ama zor durumda kalındığında uygulanabilir.

Bu kimyasalın etkisi yaklaşık 3 gündür. Eğer 3 gün içinde tuvalet kasetin dolmadı ise kimyasalları yenilemeni öneririz. Bu ürünün sıvı yerine granül paket seçeneği de ( Thetford Aqua Kem Green Sachets ) bulunmaktadır. Suda eriyen poşetler halindedir. Paketi direkt kirli atık tankına atabilirsin.


🌿 Bir Katkımız Olsun İstedik

Her tuvalet kimyasalı siparişinde  Kampguru  bir çevre kuruluşuna bağışta bulunur. Daha fazla bilgi edinmek için  Çevre Politikamızı  oku.


Thetford Tuvalet Kaseti Temizleyici (satın al)
(Cassette Tank Cleaner)


Kullanım Sıklığı:  Gerek görüldüğünde
Kullanım Miktarı:  Yarım şişe

Tuvalet kasetinin temizlenmesini, kalan kalıntılardan kurtulmayı sağlar. Kalıntılar kapak arasına sıkışabilir, kuruyabilir. Konfor açısından bir sızıntı ya da akma olmaması için kullanılmalıdır. Tuvalet atık tankı boş haldeyken şişenin yarısını içine boşaltıyoruz. Üstüne yaklaşık 5 litre su koyuyorsunuz. 1 saat kadar, bir kere çalkalayıp, atık tankını ters düz yaparak (yarım saat ters, yarım saat düz yeterli) temizleyebilirsin. İstersen yolculuğa çıkmadan önce kimyasalı atık tankına koyup, üzerine suyu ekledikten sonra yola çıkabilirsin. Yolculuk sırasında tank çalkalandığı için temizlik işlemi de yapılmış olur. Bu işlem bittikten sonra tuvaletin atık tankını boşaltmayı unutma. Karavanını kullanma sıklığına bağlı olarak en az yılda iki kere bu bakımın yapılmasını tavsiye ederiz.


Thetford Tuvalet Yüzeyi Temizleyici (satın al)
(Toilet Bowl Cleaner)


Kullanım Sıklığı:  Her temizlikte

Tuvalet kullanımından sonra, tuvalet yüzeyinde istenmeyen kirlerin oluşmasını engeller. Kullanım öncesi ve sonrasında da kullanılabilir. Yüzeyin leke tutmaması için kullanılır.


Thetford Gider Boruları Temizleyici (satın al)
(Grey Water Fresh)


Kullanım Sıklığı:  Ayda bir

Konsantre olarak tüketiciye sunulmuştur. Gider borularında biriken kirli atıklar zaman içinde koku yapmaktadır. Zaman zaman bakım yapmak gerekmektedir. Atık su tankı entegre olan karavanlarda daha çok tercih edilse de tankın ayrı olduğu karavanlarda da kullanılmalıdır. Zaman içinde biriken atıkların koku yapmasını engeller ve temizler. Karavanını uzun süre park halinde bırakma düşüncen var ise bu kimyasalı kullanıp temiz bırakmanı, sık sık kamplara çıkıyorsan ayda bir kullanmanı tavsiye ediyoruz.


Thetford Yüzey Temizleyici (satın al)
(Bathroom Cleaner)


Kullanım Sıklığı:  Her temizlikte

Karavanının banyo ve mutfak yüzeyleri hafif ve hassas bir plastik türünden oluşmaktadır. Bu yüzeyleri temizlerken ağır kimyasal ve aşındırıcı içeren, klasik temizlik malzemeleri ile temizlemememiz gerekmektedir. Donanımların ömrünün uzun olması için karavan için özel üretilmiş ürünleri tercih etmeliyiz. Thetford Bathroom Cleaner da genel temizlik için en büyük yardımcın olacaktır.


Thetford Conta Bakım Spreyi (satın al)
(Seal Lubricant)


Kullanım Sıklığı:  Her yolculuk öncesinde veya daha sık

Karavan içinde kullanılan tüm yumuşak plastik parçaların bakımında kullanılır. Tuvaletlerin kapaklarında, pencere ve kapıların kenarlarında kullanılan contaların kurumasını ve çatlamasını engeller. Yağlı bir yapısı vardır. Uzun süre karavan kullanımlarında sık sık, karavanını uzun süre kullanmayacaksan öncesinde kullanmayı kesinlikle öneriyoruz.